W bieżącym roku Gmina Skarbimierz świętować będzie 25-lecie istnienia. Pisząc Gmina Skarbimierz, mamy na myśli nie tylko obecną jednostkę samorządową, która istnieje od 2002 roku, ale również jej poprzedniczkę – Gminę Wiejską Brzeg, od której to wszystko się zaczęło w roku 1991.
Spoiwem tego czasu jest wójt Andrzej Pulit, który z powodzeniem zarządza gminą od początku jej istnienia. O tym, że robi to dobrze, świadczyć może chociażby fakt przyznania w ubiegłym roku Skarbimierzowi III miejsca w rankingu najdynamiczniej rozwijających się samorządów w latach 2003-2014 w kategorii gmin wiejskich (na 1571 samorządów).
Z okazji jubileuszu 25-lecia przygotowywana jest specjalna publikacja, w której znajdą się trzy rozdziały poświęcone temu, czym gmina bogata: inwestycjom, kulturze, a także sołectwom, ich mieszkańcom, dziejom i zabytkom.
Na łamach „Gazety Brzeskiej” w 15 częściach (numery 5-19/2016, marzec-październik 2016) pragniemy zaprezentować fragmenty najważniejszego rozdziału książki, czyli 15 miejscowości Gminy Skarbimierz. Kolejność będzie alfabetyczna, stąd zaczniemy od Bierzowa. W kolejnych wydaniach więcej o Brzezinie, Kopaniu, Kruszynie, Lipkach, Łukowicach Brzeskich, Małujowicach, Pawłowie, Pępicach, Prędocinie, Skarbimierzu, Skarbimierzu-Osiedlu, Zielęcicach, Zwanowicach i w ostatnim odcinku Żłobiźnie.
Poznajcie z nami Gminę Skarbimierz.
Odcinek 1
BIERZÓW
sołtys: Alicja Lachowicz-Malec; liczba ludności: 189; powierzchnia: 270,40 ha
|
Kościół św. Piotra i Pawła w Bierzowie |