sobota, 30 lipca 2016

POZNAJ GMINĘ SKARBIMIERZ (10) - PRĘDOCIN

sołtys: Piotr Wysocki; liczba ludności: 215; powierzchnia: 1221,90 ha
Stalowy most na kanale Odry - jedyna droga na świat mieszkańców Prędocina
By dotrzeć do Prędocina, trzeba przeprawić się przez wąski stalowy most na kanale Odry.



Prędocin bowiem położony jest na znacznych rozmiarów wyspie, którą od stałego lądu oddziela od północy malowniczy łuk Odry, a od południa kanał żeglugowy na rzece.

Wieś pojawia się na kartach kronik w roku 1245 jako własność biskupstwa wrocławskiego pod nazwą Prandocino. W 1561 roku osadę nabył książę brzeski, który później przekazał ją na własność rodzinie von Waldau. W jej posiadaniu była ona przez ponad 200 lat.
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Dzieje kościoła

Do lat 90-tych ubiegłego wieku w Prędocinie stał urokliwy kościół poewangelicki, wzniesiony w latach 1655-1656 przez ród von Waldau właśnie. Jego konstrukcja była z muru pruskiego, co nadawało otoczeniu blasku.

Niestety świątynia, choć bez szwanku przetrwała II wojnę światową, stała się obojętna dla nowych mieszkańców wsi. Zaniedbywana niszczała, aż pod koniec lat 80-tych całkowicie popadła w ruinę. Na jej miejscu postawiono betonowy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
Budowa chodników we wsi, rok 2015
Wyspa

Współczesny Prędocin to taka swoista enklawa, położona z dala od hałasu i zgiełku. Można tu odprężyć się na łonie natury i podziwiać krasę doliny Odry. To też raj dla wędkarzy i ptactwa wodnego.

Wieś czerpie profity z przynależności do Gminy Skarbimierz – w ubiegłym roku zmodernizowano tu infrastrukturę drogową, powstały nowe chodniki dla pieszych.

Tekst i foto
Paweł Pawlita


Materiał ukazał się w Gazecie Brzeskiej, nr 14/2016 z 27 lipca 2016 r.:
http://gazetabrzeska.eu/Archiwum/Numer/741 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz