sołtys: Janusz Jacheć; liczba ludności: 619; powierzchnia: 650,86 ha
Historia Żłobizny sięga roku 1274, kiedy to książę wrocławski Henryk IV Probus zezwolił brzeskiemu zarządcy Wilhelmowi zagospodarować książęcy las z przyległym do niego folwarkiem. W ten sposób na prawie niemieckim ulokowana została villa Suczkindorf.
Budynek dawnej szkoły rolniczej, dziś siedziba Gminnej Biblioteki |
W późniejszym czasie nazwę wsi zmieniono na Schüsselndorf, a miało to uzasadnienie w tym że spora grupa mieszkańców trudniła się garncarstwem (z niem. Schüssel – miska, Dorf – wieś). Ta nazwa funkcjonowała do roku 1945.
Żłobizna położona jest tuż za Brzegiem (w kierunku na Nysę), a od miasta oddziela ją jedynie obwodnica.
Szkoła rolnicza
Przez przeszło 50 lat chlubą wsi była renomowana szkoła rolnicza. Założona została w 1959 roku, w dwuizbowym baraku, który wraz z folwarkiem przekazany został oświacie przez PGR w Brzegu. W 1960 roku powstało gospodarstwo szkolne, a rok później rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego (oddany do użytku w 1963 roku).
Stale rosnące zainteresowanie uczniów popularnym „Rolnikiem” spowodowało rozwój i rozkwit szkoły, który przypadł na lata 60-te i 70-te. W 1967 roku powstało nowe skrzydło dydaktyczne z pracowniami i salą gimnastyczną, pięć lat potem warsztaty szkolne i internat.
Tadeusz Bednarczuk w rozmowie z Kresowiakami podczas dni kultury kresowej w Brzegu (2007) |
Warto wspomnieć tutaj sylwetkę nietuzinkowego dyrektora, który zarządzał szkołą w jej najlepszych latach, latach 70-tych i do ostatnich chwil życia związany był ze Żłobizną. Tadeusz Bednarczuk, bo o nim mowa, był nie tylko sprawnym dyrektorem, ale też znakomitym polonistą, zdolnym redaktorem, autorem licznych publikacji o tematyce regionalnej i o swojej utraconej Ojczyźnie – Kresach Wschodnich.
Zespół Szkół Rolniczych przestał działać w 2013 roku, a jego mury w ciągu 54 lat opuściło ponad 5000 absolwentów.
Ciekawie zdobiony budynek |
Biblioteka i Wilijki
Dziś szkolny budynek jest siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej. Instytucja ta pełni rolę gminnego ośrodka kultury i z powodzeniem animuje życie kulturalne w sołectwach. Oprócz organizowania imprez i festynów, oferuje mieszkańcom też szereg zajęć muzycznych, plastycznych, językowych, tanecznych, sportowych. W okresie wakacyjnym można pojechać z biblioteką na wycieczkę, a na co dzień skorzystać ze zbiorów książkowych w Lipkach, Małujowicach, Łukowicach Brzeskich i Zwanowicach.
W Żłobiźnie prężnie na rzecz rozwoju wsi działa Stowarzyszenie „Wilijki”. Prócz organizacji życia społecznego i integracji mieszkańców, Wilijki obrały sobie za cel odnowę wsi. Ich flagowym projektem jest reaktywacja stawu znajdującego się przy drodze do Pępic, jako miejsca rekreacji i wypoczynku.
Znajdująca się w rejestrze zabytków dzwonnica z XIX wieku |
We wsi funkcjonuje ponadto klub sportowy LZS Żłobizna. Niedługo mieszkańcy będą mogli skorzystać również z multifunkcyjnego boiska oraz z domu ludowego, których budowa jest na ukończeniu.
Podkreślić należy, że Żłobizna z racji bardzo bliskiego sąsiedztwa z Brzegiem i dużych zasobów gruntowych, jest chętnie wybieraną lokalizacją pod zabudowę. Domy (tzw. wilijki – stąd też nazwa stowarzyszenia) rosną tu jak grzyby po deszczu.
KONIEC CYKLU
Tekst i foto
Paweł Pawlita
Materiał ukazał się w Gazecie Brzeskiej, nr 19/2016 z 12 października 2016 r.:
http://gazetabrzeska.eu/Archiwum/Numer/746
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz