niedziela, 28 sierpnia 2016

POZNAJ GMINĘ SKARBIMIERZ (12) - SKARBIMIERZ-OSIEDLE

sołtys: Dariusz Kozłowski; liczba ludności: 2201; powierzchnia: ok. 360 ha

Skarbimierz-Osiedle to serce gminy Skarbimierz. Administracyjnie posiada co prawda jedynie status sołectwa, ale wbrew pozorom to prężnie rozwijający się ośrodek mieszkaniowo-przemysłowy.

Siedziba Urzędu Gminy Skarbimierz



Rozwój

Od 1 stycznia 2002 roku Skarbimierz-Osiedle jest siedzibą gminy, która funkcjonuje od 1991 roku (25 lat!) i wcześniej zwała się gminą Brzeg.

Początki Skarbimierza-Osiedla w obecnym kształcie sięgają natomiast roku 1992, kiedy to wojska Związku Radzieckiego opuściły bazę lotniczą. Wówczas to Gmina Brzeg rozpoczęła, zagospodarowywując teren, sprzedaż znajdujących się tu mieszkań i mienia.

Po przeszło 20 latach udało się stworzyć osiedle z ogromnym potencjałem.  Na jego terenie znajduje się kilkanaście firm i zakładów produkcyjnych. Do największych należą: fabryka czekolady i gum spółki Mondelez, producent siedzeń samochodowych Johnson Controls i centrum logistyczne sieci marketów Biedronka. Skarbimierz stał się największym pracodawcą w regionie, a kolejni inwestorzy wciąż pukają do bram gminy. 

Siedziba centrum dystrybucyjnego sieci Biedronka
Na obszarze mieszkaniowym osiedla funkcjonują: szkoła podstawowa, gimnazjum, przedszkole, przychodnia, poczta, parafia rzymsko-katolicka, liczne placówki handlowo-usługowe. W 2010 roku wybudowano „Orlika”, popularne multifunkcyjne boisko sportowe.

Przy kompleksie szkolnym w Skarbimierzu funkcjonują liczne sekcje sportowe (m. in. piłki nożnej, sztuk walki), kulturalno-oświatowe prowadzone przez Gminną Bibliotekę Publiczną, działa też klub piłkarski KS Skarbimierz oraz klub seniora. Co roku w okresie przedwielkanocnym w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika odbywa się przegląd pieśni pasyjnej i pokutnej.

Bloki mieszkaniowe na Osiedlu
Historia

Dzieje Skarbimierza-Osiedla sięgają jednak co najmniej 100 lat wstecz. Na początku XX stulecia powstało tu lotnisko sportowe, które pod koniec I wojny światowej urosło do rangi bazy lotniczej.
W latach 30-tych obiekt przekształcono na lotnisko Luftwaffe. To m. in. stąd startowały w 1939 roku samoloty bombardujące Polskę. 

W 1945 roku teren zdobyły wojska radzieckie i uczyniły z niego jedną ze swoich największych baz lotniczych na terenie naszego kraju. Cały kompleks, odgrodzony od świata podwójnym drutem kolczastym, zajmował blisko 7 km2.

Jeden z zachowanych po bazie lotniczej hangarów
Po opuszczeniu przez Rosjan, Skarbimierz powoli przestał tracić funkcję lotniska na rzecz rozwoju gospodarczego. Do dziś po lotnisku zachowały się fragmenty pasa startowego, a szczególną uwagę zwracają hangary, schronienia dla samolotów o żelbetowej konstrukcji, przysypane ziemią. Jest ich około 30. Jeden z nich zaadaptowano nawet na salę zgromadzeń Świadków Jehowy.

Do niedawna można było zaobserwować za osiedlem startujące amatorskie maszyny lotnicze, głównie motolotnie (w latach 90-tych działał tu nawet Aeroklub Opolski). Znikają one powoli z krajobrazu osiedla, podobnie jak osobliwe pamiątki po Rosjanach – plansze propagandowe, napisy, czerwone gwiazdy. Przeszłość jest wypierana przez teraźniejszość.
Jeden z ostatnich śladów po Rosjanach
Tekst i foto
Paweł Pawlita

Materiał ukazał się w Gazecie Brzeskiej, nr 16/2016 z 24 sierpnia 2016 r.:
http://gazetabrzeska.eu/Archiwum/Numer/743

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz