poniedziałek, 18 lipca 2016

POZNAJ GMINĘ SKARBIMIERZ (9) - PĘPICE

sołtys: Jan Kulczycki; liczba ludności: 376; powierzchnia: 855,19 ha.

Lipy wzdłuż brukowanej drogi
Pępice, podobnie jak większość wsi w Gminie Skarbimierz, wzmiankowane były po raz pierwszy w XIV wieku, a dokładnie w roku 1334. Początkowo jako własność książęca, na przełomie XIV i XV stulecia nabyte zostały przez kolegiatę św. Jadwigi w Brzegu.




Nazwa wsi jest pochodzenia słowiańskiego i odnosi się najwyraźniej do Popowic, czyli księżej wsi. W biegu historii występowały następujące nazwy: Pambice, Pambitz, Pampitz.

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej
Świątynia

Najstarszą budowlą we wsi jest oczywiście kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej z I połowy XV wieku, otoczony kamiennym murem gotyckim. Przykuwa on uwagę tym, że nie posiada wieży.

Takowa oczywiście istniała. Pierwotna uległa spaleniu wraz z dachem świątyni wskutek bitwy pod Małujowicami w 1741 roku (wówczas płomienie strawiły też połowę wsi). Została odbudowana w stylu barokowym, jednak po II wojnie światowej rozebrano ją.

Obecnie kościół jest dla mieszkańców Pępic oczkiem w głowie. W 2010 roku przy wsparciu władz gminy ufundowali oni pokrycie dachu, o czym informuje pamiątkowa tabliczka przy wejściu do świątyni.

Budynek dawnej pastorówki
Dworek z duszą

Tuż za domem bożym mieści się dworek, dawna pastorówka. Ten XVIII-wieczny budynek z duszą, w latach 1903 – 1933 zamieszkiwany był przez znamienitą postać – miejscowego proboszcza Richarda Scholza, pasjonata dziejów Ziemi Brzeskiej, autora historii Pępic („Ortsgeschichte von Pampitz”).

Dzisiaj dworek jest domem równie nietuzinkowej osoby – prof. Stanisława Nicieji, wieloletniego rektora Uniwersytetu Opolskiego, pasjonata Kresów Wschodnich i autora licznych publikacji im poświęconych (m. in. cyklu pt. „Kresowa Atlantyda”).

Potok Pępicki
Wieś dzisiaj

Pępicom uroku nadaje brukowana droga, fragmentami obsadzona lipami oraz przepływający przez wieś Kanał Pępicki.

We wsi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Pomoc znajdą tu też bezdomni – wikt i opierunek oferuje im Schronisko Brata Alberta prowadzone przez braci Winiarzy.

Głaz upamiętniający jeńców obozu Brieg-Pampitz
Brieg-Pampitz

Na północ od wsi, przy drodze do Żłobizny znajduje się interesujący obiekt – ogromny głaz z umieszczoną w nim tablicą ku pamięci jeńców obozu pracy „Brieg-Pampitz”.

Obóz ten istniał w latach 1939-1945, a przebywający w nim więźniowie rozmaitych narodowości pracowali przy budowie lotniska wojskowego.

Jak czytamy z tablicy przy pomniku, jeńcami byli polscy żołnierze z kampanii wrześniowej, później także Francuzi, Żydzi, żołnierze AK przywiezieni z więzienia na Pawiaku.

W sierpniu 1944 roku obóz przekształcono w filię Gross-Rosen. Swoje istnienie zakończył on 23 stycznia 1945 roku, kiedy to Niemcy wraz ze zbliżającym się frontem wschodnim ewakuowali się.

Tekst i foto
Paweł Pawlita


Materiał ukazał się w Gazecie Brzeskiej, nr 13/2016 z 13 lipca 2016 r.:
http://gazetabrzeska.eu/Archiwum/Numer/740

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz