W bieżącym roku Gmina Skarbimierz świętować będzie 25-lecie istnienia. Pisząc Gmina Skarbimierz, mamy na myśli nie tylko obecną jednostkę samorządową, która istnieje od 2002 roku, ale również jej poprzedniczkę – Gminę Wiejską Brzeg, od której to wszystko się zaczęło w roku 1991.
Spoiwem tego czasu jest wójt Andrzej Pulit, który z powodzeniem zarządza gminą od początku jej istnienia. O tym, że robi to dobrze, świadczyć może chociażby fakt przyznania w ubiegłym roku Skarbimierzowi III miejsca w rankingu najdynamiczniej rozwijających się samorządów w latach 2003-2014 w kategorii gmin wiejskich (na 1571 samorządów).
Z okazji jubileuszu 25-lecia przygotowywana jest specjalna publikacja, w której znajdą się trzy rozdziały poświęcone temu, czym gmina bogata: inwestycjom, kulturze, a także sołectwom, ich mieszkańcom, dziejom i zabytkom.
Na łamach „Gazety Brzeskiej” w 15 częściach (numery 5-19/2016, marzec-październik 2016) pragniemy zaprezentować fragmenty najważniejszego rozdziału książki, czyli 15 miejscowości Gminy Skarbimierz. Kolejność będzie alfabetyczna, stąd zaczniemy od Bierzowa. W kolejnych wydaniach więcej o Brzezinie, Kopaniu, Kruszynie, Lipkach, Łukowicach Brzeskich, Małujowicach, Pawłowie, Pępicach, Prędocinie, Skarbimierzu, Skarbimierzu-Osiedlu, Zielęcicach, Zwanowicach i w ostatnim odcinku Żłobiźnie.
Poznajcie z nami Gminę Skarbimierz.
Odcinek 1
BIERZÓW
sołtys: Alicja Lachowicz-Malec; liczba ludności: 189; powierzchnia: 270,40 ha
Kościół św. Piotra i Pawła w Bierzowie |
Bierzów założony został przez templariuszy z Oleśnicy Małej. Jak świadczy wymieniana w źródłach z 1317 roku nazwa villa Bertholdi, założycielem wsi był mężczyzna o imieniu Berthold.
Bierzów początkowo należał do powiatu oławskiego i dopiero około roku 1400 trafił pod jurysdykcję brzeską. Mimo, że w skład osady wchodziły jedynie 23 gospodarstwa rolne, wybudowano tu kościół.
Kościół
Pierwsze wzmianki o świątyni pw. świętych Piotra i Pawła pochodzą z roku 1335. Obecna, gotycka budowla wzniesiona została najpewniej w XV wieku, natomiast nawę w stylu barokowym dobudowano pod koniec XVII wieku (1692 rok). Kościół ucierpiał w wyniku II wojny światowej, został odrestaurowany, wyświęcony i oddany do ponownego użytku w 1976 roku.
W średniowiecznym prezbiterium warto zwrócić uwagę na trzy oryginalnie zachowane gotyckie okna, każde o innym zdobieniu górnej części (rybie pęcherze, trój- i czworoliście).
Kościół w Bierzowie otacza XV-wieczny mur z polnych kamieni i głazów narzutowych.
Jedno z trzech oryginalnie zachowanych gotyckich okien w bierzowskim kościele |
Ciekawostka
Ciekawostką związaną z Bierzowem może być zakład produkujący dzwonki rowerowe. Najprawdopodobniej istniał on tu gdzieś na przełomie XIX i XX wieku, a dzwonek z ówczesnego Bärzdorf można zobaczyć w skansenie Franciszki Drozd w Głębocku koło Grodkowa.
Obwodnica
Mieszkańcy Bierzowa od 2007 roku śpią spokojniej dzięki wybudowanej wokół wsi obwodnicy (oddana do użytku 2 października 2007). Wcześniej bali się wypuszczać swoje pociechy na dwór, gdyż bezpośrednio przez Bierzów prowadziła trasa na autostradę A4 i ruch, zwłaszcza ciężarowy, był w tym miejscu bardzo intensywny. Teraz zresztą też jest, lecz omija wieś.
Obwodnica Bierzowa |
Obwodnica Bierzowa o długości 2,5 km ma ponadto istotne znaczenie dla inwestorów, którzy lokują swoje zakłady na terenie byłego lotniska w Skarbimierzu-Osiedlu.
Mieszkańcy niewielkiego Bierzowa od niedawna mają też kolejne udogodnienie – w styczniu 2015 roku do użytku oddano im nowy dom ludowy. Miejsce spotkań powstało dzięki zaangażowaniu mieszkańców, sołtyski i rady sołeckiej oraz wsparciu Gminy Skarbimierz.
Tekst i fot.
Paweł Pawlita
Paweł Pawlita
Materiał ukazał się w "Gazecie Brzeskiej", nr 5/2016 z 9 marca 2016
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz