poniedziałek, 12 września 2016

POZNAJ GMINĘ SKARBIMIERZ (13) - ZIELĘCICE

sołtys: Wanda Cielica; liczba ludności: 393; powierzchnia: 447,80 ha

Pierwsze wzmianki o Zielęcicach pochodzą z roku 1251. Osada założona została przez pochodzącego ze Szwabii rycerza Suevi i taką też otrzymała nazwę.

Kościół pw. Chrystusa Króla
Wieś rolników, wieś pracowników

Na wieś w średniowieczu składało się ok. 50 gospodarstw. W 1783 roku było ich natomiast 44. Można więc mówić tu o typowej miejscowości rolniczej.

Zmieniać zaczęło się dopiero w XIX wieku, kiedy to 1/3 mieszkańców znalazła zatrudnienie w pobliskim Brzegu.

W Grüningen (bo tak nazywały się wtedy Zielęcice; grün z niem. = zielony) można było znaleźć natenczas gospodarstwa: trzy ponad 50-hektarowe, dziewięć około 30-hektarowych, jedno 20-hektarowe, szesnaście 10-hektarowych a także osiem z 1 hektarem pola.

Dziś większość zielęciczan podejmuje pracę w okolicznych zakładach i firmach. We wsi ziemia pod zabudowę jest w cenie, a chętnych na nią mieszczan nie brakuje, dzięki czemu Zielęcice z dnia na dzień rosną w oczach.

Odnowiony dom ludowy, na pierwszym planie zielona siłownia
W 2015 roku mieszkańcom na czele z sołtyską udało się kompleksowo wyremontować dom ludowy. Modernizacja nie miałaby oczywiście miejsca bez życzliwego wsparcia gminy. Teraz w schludnych i komfortowych warunkach zielęciczanie mogą spotykać się i organizować imprezy integrujące wioskę. Zarejestrowali nawet (w KRS) swoje stowarzyszenie – Stowarzyszenie Wsi Zielęcice.

Gotyk i neogotyk

Co warto zobaczyć w miejscowości? Na jej tle wyróżnia się przede wszystkim gotycki kościół pw. Chrystusa Króla, wzniesiony na początku XV wieku z neogotycką wieżą dobudowaną w XIX stuleciu.

W 1945 roku świątynia uległa co prawda poważnym zniszczeniom wskutek działań wojennych, ale udało się ją odbudować w latach siedemdziesiątych (ogromny procent zniszczeń można rozpoznać po różnych odcieniach cegły).

Przez wieś przebiega brukowana droga
Na wieży zachował się oryginalny cyferblat po zegarze, a wewnątrz kościoła tynk skrywa fragmenty XIV-wiecznych polichromii.

W rejestrze zabytków Zielęcic znajdziemy ponadto dwa domy oraz mały spichlerz z I poł. XIX wieku.

Tekst i foto
Paweł Pawlita

Materiał ukazał się w Gazecie Brzeskiej, nr 17/2016 z 7 września 2016 r.:
http://gazetabrzeska.eu/Archiwum/Numer/744

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz